Naabri-Leena tuli tüli norima

Mäletate, ma juunis kirjutasin, et mul on aiamaa naabriks Leena, kellega ma kevadel riidu läksin, sest tal oli paha tuju ja ta tuli seda minu peale välja valama. Pärast seda oli terve suvi rahulik, me ei vahetanud ühtegi sõna. Kuid täna juhtus jälle samasugune lugu. Leena kakles kõigepealt aiamaal oma mehega ja kui mees puhisedes minema kõndis, tuli Leena minu juurde.

Ma kirjutan kõigepealt, mis vahepeal on juhtunud. Eelmisel suvel, kui me Leenaga veel normaalselt läbi saime, rääkis ta, et plaanib aiamaale sauna osta. No selline valmis saun, tuuakse kohale, ühendad vee taha ja korras. Siis ta oli natuke mures, et kas sellest saunast probleemi ei tule. Ma arvasin, et ei tule. Kevadel oligi saun olemas. Probleemi ei tulnud. Kuid süües kasvab isu. Juulis hakkas Leena oma aiamaale maja ehitama.

Meie kõigi aiamaad asuvad valla maa peal. Kunagi ammu nõuka ajal jagati lapid välja. Midagi selle maa kasutamise eest maksma ei pea. Mina sain oma aiamaa, kuna ema ostis selle korteri ja sai korterile kuuluva aiamaa ka kaasa. Kui keegi uus tuleb külla elama ja ta korteriga ei kaasne aiamaad, siis on läbirääkimiste küsimus, et kas keegi tahaks enda oma ära anda või müüa.

Leena sai oma aiamaale lisa, kuna ta lihtsalt sõi naabri välja. Nii kaua karjus tolle vanema naise peale, kuna too enam välja ei kannatanud ja maa talle ära andis. Nüüd ehitab Leena oma peenarde asemele maja. Terve küla imestab, et kuidas nii saab.

Selline maja kerkib, aknad on juba ees. Paremas servas see pruun on saun.

Noh ja täna läksin mina aiamaale marju korjama ja kuulasin, kuidas Leena oma mehega kakleb. Ja siis tuli ta oma aiamaa minupoolsesse otsa ja küsis, et kas ta võib mulle küsimuse esitada. Ta räägib vene keeles. Ma ütlesin talle, et küsigu. Ja siis ta küsib vene keeles täiesti arusaamatu lause, mis lõpeb sõnaga “kala”. Ma ütlen, et ma ei saa aru. Ta kordab oma segast lauset. Ma jälle ütlen, et ma ei saa aru. Ta vastab, et ta arvaski, et ma nii talle vastan ja kukub seletama, et tema ei saa aru, miks mina kogu aeg tema aiamaad vaatan. Et kas ma olen kade või mis. Siis ma sain aru, mida ta mult teada tahab ja rääkisin talle, et ma vaatan, kuidas ta valla maa peale maja ehitab. Ja et kas ta ikka teab, et sellise maja ehitamiseks on luba vaja. Ma ei tea, kas Leena seda vastust ei oodanud, aga ta arvas, et ta võib küll ehitada, kui majal keldrit ei ole. Ja kust mina üldse tean, et tal luba ei ole. Ja et kõik ju ehitavad.

Tegelikult ei ehita keegi suuri maju, mõnedel inimestel on aiamaal väikesed lahtised aiamajad, kus varjus istuda ja tööriistu hoida. Nojah, see selleks. Aga Leena põhimure oli ikka see, et miks ma ta aiamaad vaatan. Ja tema lapsi. Kusjuures ma olen üritanud oma aiamaal nii käia, et ma seisan seljaga tema aiamaa poole, aga tõesti alati ei õnnestu. Ja ta on kogu aeg seal. Jube tüütu. Suvel üürgas veel muusika ka kogu aeg. Ma ütlesin Leenale, et ta on duura baaba, et õige mul asi teda vahtida. Tema arvas, et ma olen kade ja mul pole midagi teha. No jumal aita, ma käin aiamaal paar korda päevas, et sealt saaki korjata või tööd teha. Ta istub seal kogu aeg. Ühesõnaga – Leena tuli tüli norima ja seda ta sai.

Lõpuks jõudis ta selle kala jutu juurde ka tagasi. Ta ütles, et mul on suu nagu kalal. Tegi oma suu lahti ja näitas: sul on kala suu. Ma täpsustasin, et kas ta mõtleb “Rõõba.” Ta kinnistas, et jah, “kala”. Et ma olen kala. Ma selgitasin talle eesti keeles, et kala ei ole sõimusõna. Et näitaks “siga” ja “lehm” on sõimusõnad, aga “kala” ei ole. Ma olin päris üllatunud. Mis värk selle kala suuga on? Kas vene keeles on “rõõba” sõimusõna? Kuid mul tekkis isu praekala järgi!

Julge naine see Leena! Ma arvasin, et kui inimene avalikult seadust rikub, siis ta üritab võimalikult madalat profiili hoida ja naabritega hästi läbi saada. Mina ei kavatse valda kaebama minna, et ta maja ehitab. Mul täiesti ükstapuha, mida ta oma aiamaalapil teeb. Ehitusmüra ja muusika on nõmedad, aga õnneks on nüüd nädal aega suht vaikne olnud. Ja ma olen linnas müra kannatamist harjutanud. Kuid mu naabrinaine, kellega ka ta on ka tülis, rääkis, et tema tahab küll valda kaevata, et Leena maja ehitab. Ma ütlesin naabrinaisele, et pole vaja kaebama minna. Et kõik, mis sa teistele halba teed, tuleb sulle endale tagasi. Et las ta ehitab, kui tahab. Ma päriselt usun, et kõik, mis sa teistele halba teed, tasub kätte.

Blogisse ma kirjutan, et auru välja lasta. Ma tahtsin marju korjata ja ta tuli lolli juttu rääkima. Kirjutamine on mõnus rahustav tegevus. Ma naabrile ka ei tahtnud kurtma minna, et Leena kiusab.

7 comments

   • Täpsustan oma küsimist:) Tsitaat Sinu tekstist: “Veera sai oma aiamaale lisa, kuna ta lihtsalt sõi naabri välja. Nii kaua karjus tolle vanema naise peale, kuna too enam välja ei kannatanud ja maa talle ära andis. ”
    Saan väga hästi aru, et oma blogis lased oma auru välja. Teiselt küljelt vaadates: ikka jääb peale see kes kõigist ja kõigest karjudes ja nahaalselt “üle sõidab” ja reeglid on “nõrkadele”.

    Meeldib

    • Kellegi peale karjumine ju pole kriminaalne tegevus. Ja need kes karjuvad, nende elu juba on niivõrd pekkis, et nad ei suuda enam teiste vastu inimlikud olla, ehk nad asuvadki iseennast karistavas nõiaringis

     Meeldib

    • Mina teeks samamoodi nagu Sina, Manjana: ei läheks antud hetkel kaebama, vaid laseks olla. Vald on ilmselt vägagi huvitatud märkamast ebaseaduslikke ning suhteliselt silmatorkava suurusega ehitisi oma areaalis 🙂 Suure tõenäosusega ja murphy seadusega toimivas kooskõlas tekib vallal Veerale teatud küsimusi täpselt sel hetkel, mil too oma hoone valmis on saanud ning täpselt siis peab ta selle maha võtma..

     Mina arvan ka, et antud hetkel peab olema egoist ning tegema seda, mis endale parema tunde jätab: mitte ise situatsioonile puid alla panema, vaid laskma olla. See asi laheneb niikuinii 🙂

     Liked by 1 person

 1. Ma alati ütlesin tüütule naabrile, et mul kuuldeaparaat jäi tuppa, räägime teinekord 🙂 Ta tüli ei norinud, aga tahtis kõigi teiste naabrite elusid arutada.

  Meeldib

  • No ta juba teab, et ma kuulen ja ta usub, et ma oskan ideaalselt vene keelt ka. Mulle naabrite elu arutamine meeldib, see on maaelu juures üks põnevamaid külgi, et kõik tunnevad huvi kuidas teistel läheb ja ikka juhtub midagi põnevat.

   Meeldib

Kommenteerimine on suletud.